Popis
Vizitka rostliny Potosovec Trebie (SCINDAPSUS TREBIE)
Scindapsus, v současnosti známý spíše pod jménem Epipremnum nebo potosovec, pochází z lesů jihovýchodní Asie. Ve svém přirozeném prostředí má popínavou formu a jeho listy tam mohou dosahovat skutečně úctyhodných rozměrů. Naše evropské odrůdy ve srovnání s ním vypadají jako z liliputána, ale nemusíte mít žádné obavy. Při pohledu na tuto atraktivní rostlinu se vůbec nebudete cítit jako Gulliver ze známé pohádky. Potosovec ‘Trebie’ z naší nabídky se dokáže dokonale zhostit své úlohy a navzdory rozměrově menším listům srdcovitého tvaru se zeleno-žlutým panašováním bude kralovat moderním i tradičně laděným interiérům.
Tyto pokojovky jsou pověstné nenáročností pěstování a jak jsme to již zmínili, jsou univerzální, takže se dají pěstovat v závěsných nádobách nebo se mohou snadno šplhat po poskytnuté opoře. Pokud tedy doma ještě nemáte pokojové rostliny takového typu, je nejvyšší čas, abyste si nějakou vybrali. Potosovec ‘Trebie’ může být trefou do černého.
- Výška dodávané rostliny: xx cm
- Velikost květináče: průměr květináče xx cm
- Kvetení: –
- Barva listů: zeleno-žlutá s panašováním
- Intenzita růstu: rychlý růst
Pěstování rostliny Potosovec Trebie (SCINDAPSUS TREBIE)
Potosovec dobře snáší přistíněné polohy, ale stanoviště s dostatečným množstvím přirozeného, rozptýleného světla svědčí jeho panašovaným listům mnohem více. V úplném stínu se působivé panašování listů může stávat méně výrazným nebo dokonce až ztrácet. Podobný efekt hrozí listům i na místě, které umožní přímý kontakt rostliny s ostrými slunečními paprsky. Potosovec uvítá přiměřenou zálivku, nezapomeňte však, že substrát by neměl být přelitý. Nejvhodnější proto bude, když substrát mezi jednotlivým zavlažováním mírně proschne. Při problémech s nadměrnou vlhkostí se osvědčila kvalitní drenážní vrstva ze štěrku nebo keramzitu, která se postará o odvedení přebytečné vody od kořenového systému rostliny.
Co se týče půdy, potosovec dobře poroste v běžném substrátu určeném pro pokojové rostliny. Přihnojování je také součástí péče, od jara do podzimu můžete aplikovat tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. Podle zvoleného způsobu pěstování rostlině poskytněte vhodnou oporu (např. tyč) nebo ji průběžně omezujte v růstu. Nežádoucí výhonky můžete seříznout mimo zimních měsíců v podstatě kdykoliv, ideální je udělat to na jaře.
- Nároky na světlo a umístění: dostatek světla bez dopadu přímého slunečního záření, lehký polostín.
- Teplota: ideální pokojová teplota 18 – 22 °C, teplota v zimě může klesnout na 15 °C.
- Nároky na půdu: substrát pro pokojové rostliny.
- Zálivka: pravidelná a rovnoměrná zálivka vlažnou vodou 2x týdně v létě a na jaře, 1x týdně na podzim a v zimě. Při nízké vzdušné vlhkosti rostlina ocení rosení listů.
- Hnojení rostliny: jednou za 3 týdny během vegetace, v zimě přihnojení omezte.
- Přesazování: pokud je to nutné, rostlinu přesazujte na jaře, nezapomeňte na drenážní vrstvu.
- Množení: dělením trsů při přesazování nebo vrcholky stonků s několika listy, které umístíme do vody.
Choroby a škůdci Potosovec Trebie (SCINDAPSUS TREBIE)
Hnědé skvrny na listech – může je mít na svědomí suché prostředí nebo slabá zálivka.
Žloutnoucí a opadávající listy – poměrně časté příznaky objevující se při přelévání substrátu.
Specifika rostliny
Potosovec je vhodný i pro pěstování v hydroponii.