Popis
Vizitka rostliny Zamiokulkas černý (ZAMIOCULCAS BLACK RAVEN)
Zamioculcas black raven, známý v našich končinách jako zamiokulkas černý, reprezentuje přitažlivé pokojové rostliny, které potěší milovníky rostlinek hned dvakrát. Tato exotická rostlina pochází ze Zanzibaru, Tanzanie a Keni, takže není žádným překvapením, že svým nevšedním vzhledem s lesklými, tmavě zelenými, později purpurově-černými listy připomínajícími sukulenty naplno zaboduje nejen u běžných pěstitelů pokojových květin, ale i u zkušených profesionálů.
Pyšnit se může i nenáročností pěstování, za což si dokonce tato nezaměnitelná pokojovka vysloužila zajímavou přezdívku. Pokud tedy uslyšíte někde zmínku o “rostlině líných hospodyněk”, vězte, že řeč je právě o zamiokulkasovi. Ve světě má však i mnohem lichotivější přívlastky. V Malajsii se mu například říká rostlina štěstí a peněz. Ať je to už jakkoli, jisté je, že tato klidová rostlina dokáže efektně dotvořit a oživit moderní i klasicky laděné interiéry.
- Výška dodávané rostliny: xx cm
- Velikost květináče: průměr květináče xx cm
- Kvetení: rostlina nemá žádný výrazný květ, resp. vzácně může vytvořit drobné květy
- Barva listů: výrazná, tmavě zelená, která časem přechází do purpurově-černých odstínů
- Intenzita růstu: pomalejší
Pěstování rostliny Zamiokulkas černý (ZAMIOCULCAS BLACK RAVEN)
Zamiokulkas snese přistíněná stanoviště, ale slunečnější polohy mu přece jen vyhovují o něco více. S přímými slunečními paprsky se však příliš nekamarádí, ostré slunce může poškodit jeho listy. Polostín s rozptýleným světlem bude tedy z tohoto pohledu zcela ideální. Zamiokulkas nemá speciální požadavky na půdu a ke spokojenosti mu stačí substrát pro pokojové rostliny. Vylepšit ho můžete rašelinou a pískem. Přihnojování provádějte od jara do podzimu hnojivem určeným pro pokojové rostliny, v zimě přihnojování omezte.
Přestože mohou listy připomínat odolné sukulenty, bez pravidelného přísunu vody se zamiokulkas určitě neobejde. Denní zalévání by samozřejmě nadělalo víc škody než užitku, proto postačí, když ho budete zalévat až potom, když substrát vyschne. Interval zavlažování takto vychází zhruba na jedenkrát týdně. Při výsadbě pokojových rostlin se osvědčila kvalitní drenážní vrstva ze štěrku nebo keramzitu, která se postará o odvedení přebytečné vody od kořenového systému rostliny.
Zamiokulkas se doporučuje přesazovat každé 2 – 3 roky. Tato pomaleji rostoucí klidová rostlina vytváří podzemní cibule, takže se dá množit dvěma způsoby. Podobně jako u jiných cibulovin můžete oloupat vrchní vrstvu cibulky, ve spodní části udělat dva řezy a cibulky zapíchnout do půdy nebo použijte k množení listy.
- Nároky na světlo a umístění: dostatek světla bez dopadu přímého slunečního záření nebo lehký polostín.
- Teplota: ideální pokojová teplota 18 – 22 °C, teplota by neměla klesnout pod 15 °C.
- Nároky na půdu: běžný substrát pro pokojové rostliny.
- Zálivka: pravidelná a rovnoměrná zálivka vlažnou vodou 1x týdně po proschnutí substrátu.
- Hnojení rostliny: hnojivová zálivka jednou za měsíc během vegetace, v zimě pouze jednou za dva měsíce.
- Přesazování: rostlinu přesazujte na jaře ve 2 až 3 ročních intervalech, nezapomeňte na drenážní vrstvu.
- Množení: prostřednictvím cibulek a listů.
Choroby a škůdci Zamiokulkas černý (ZAMIOCULCAS BLACK RAVEN)
Žloutnutí listů – rostlina má příliš velké množství vody.
Hnědé skvrny na listech – jde pravděpodobně o popálení listů od slunce.
Hniloba kořenových krčků – častá nemoc, která je důsledkem přelévání rostliny.
Specifika rostliny
Pěkný rovnoměrný růst dosáhnete, když budete rostlinu občas otáčet za světlem.